Společná péče o nezletilé dítě

//

Společná péče o nezletilé děti se stává v posledních letech stále více populární. Nadále však převládá výhradní péče o nezletilé dítě jednoho z rodičů. Společná péče je založena na společné dohodě obou rodičů na veškerých podmínkách péče. Při rozvodu, soud nemůže tuto variantu o nezletilé dítě sám nařídit, může pouze vyhovět dohodě obou rodičů. Soud však nevyžaduje jakékoliv sjednání podmínek, to by odporovalo samotnému principu. Péče by měla zůstat v takovém stavu, jako byla před rozvodem. Soud však jedná vždy v tom nejlepším zájmu nezletilého dítěte. Pokud si však nevíte s čímkoliv rady, tak se vždy můžete obrátit na rozvodového právníka.

Podmínky pro nárok společné péče o nezletilé dítě

Vcelku jedinou podmínkou, kterou musí oba rodiče splňovat je, že se musí na všem dohodnout. Není doporučeno, aby rodiče sepisovali např. výši výživného, protože to již referuje na to, že si manželé navzájem nedůvěřují. Soud by měl aspoň v minimálním rozsahu prozkoumat, zda jsou oba rodiče schopni vykonávat společnou péči, i přes jejich rozpory, které je přivedly až k rozvodu. Soud společnou péči o nezletilé dítě schválí pouze v případě, že je to v tom nejlepším zájmu nezletilého dítěte.

Společná péče o nezletilé dítě lze domluvit zejména v případech, kdy manželství je rozvedeno nespornou cestou. Pokud chcete zjistit více informací o nesporným rozvodu, tak můžete pokračovat zde: nesporný rozvod

Společná péče o nezletilé dítě u nesezdaných párů

V případě rozchodu nebo odloučení nesezdaných párů, není potřeba nic řešit soudně. Za preferovanou variantu je označována dohoda mezi rodiči. Pokud se však rodiče nejsou schopni domluvit na společné péči o nezletilé dítě, je potřeba se vydat soudní cestou. V případě, že by se snažili vše vyřešit mimo soudně, i přes četné neshody, tato společná péče by měla nepříjemný dopad na nezletilé dítě. Jestliže nestane varianta soudní cestou, proces je totožný jako při rozvodovém řízení.

Společná péče o nezletilé dítě 2
Péče o dítě

Kdy je společná péče o nezletilé dítě vhodná?

Společná péče o nezletilé děti je velmi specifická tím, že pro nezletilé dítě, by se neměli změnit jakékoliv podmínky, které byly před rozvodem. Jedná se o jednu z nejvhodnějších variant, protože fungující společná péče o nezletilé dítě, má nejmenší negativní dopad na nezletilé dítě. Ideální varianta je, že rodiče žijí spolu i po rozvodu a jsou schopni se věnovat svému nezletilému dítěti stejné množství času jako doposud. Tuhle variantu lze však dodržet i v případě, že rodiče dohodnou na všech podmínkách, mají společné řešení tohoto problému, avšak bydlí daleko od sebe. V tomto případě není možné vykonávat společnou péči o nezletilé dítě a měly by to akorát špatný dopad na nezletilé dítě.

Tato varianta je vhodná v případě, že nezletilé dítě brzy dosáhne plnoletosti. Není potřeba stanovovat na krátkou dobu podmínky co se týče výživného apod. Nebo také v případě, že nezletilé dítě už bydlí mimo místo společného bydlení rodičů. Zejména na internátu střední školy na také v případě, že už pracuje.

Pokračujte s rozšiřováním informací zde: Společná péče o nezletilé dítě | Nezletilé dítě | Rodiče | Rozvod | Společná péče | Rozvodový právník

Kontaktujte mě a naplánujte si nezávaznou konzultaci.